
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.58 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 18473
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16872
Ext.Price$0.16872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16872 | $0.16872 |
| 10 | $0.14201 | $1.42010 |
| 50 | $0.13089 | $6.54450 |
| 100 | $0.12064 | $12.06400 |
| 500 | $0.10763 | $53.81500 |
| 1000 | $0.10249 | $102.49000 |
| 3000 | $0.09682 | $290.46000 |
| 5000 | $0.09147 | $457.35000 |
| 10000 | $0.08711 | $871.10000 |
